RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Błędne koszty uzyskania przychodu w PIT-11 - i co teraz? Pomoc w Programie PITy 2015

Informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, to nic innego, jak znany wielu podatnikom PIT-11. Taki dokument wystawia płatnik, czyli pracodawca opłacający składki na rzecz swojego pracownika. Jak podaje Program PITy 2015, taki druk pracownik musi otrzymać najpóźniej ostatniego dnia lutego, po to, by móc bez przeszkód wypełnić swoje rozliczenie Pit 2015 i oddać je do Urzędu Skarbowego maksymalnie do 30 kwietnia 2016 r. Podatnik musi zawsze zdawać sobie sprawę, iż jest odpowiedzialny za swoje zestawienia podatkowe PITy 2015. Nawet jeśli PIT-11 został wystawiony z błędem, to i tak podatnik jest zobowiązany do tego, by rozliczyć się z fiskusem z takich przychodów, jakie rzeczywiście osiągnął.

 

Wynika z tego, iż nie wystarczy odebrać druku PIT-11 od płatnika i wypełnić na jego podstawie nasze zestawienia podatkowe PITy 2015, ale należy uprzednio sprawdzić swoje dochody (na przykład przelewy na konto bankowe) i samemu je podliczyć. Na podstawie wysokości wynagrodzenia trzeba wyliczyć należne składki podatku i sprawdzić, czy faktycznie takie kwoty zostały wykazane w PIT-11.

Program PITy 2015 podaje, iż błędy na druku PIT-11 zwykle wynikają z dwóch powodów:

  • po pierwsze, płatnik płacił poprawnie składki, ale na formularzu popełnił błąd,
  • po drugie płatnik mógł niestety opłacać niższe stawki za należne w rzeczywistości składki.

W obu przypadkach odpowiedzialność przed urzędnikami skarbowymi ponosi jednakże podatnik, nie zaś płatnik, dlatego warto samodzielnie dopilnować, aby nasze rozliczenie Pit 2015 zawierało poprawne dane.


Tematyka

Zobacz również

PITY 2015 - czy PIT-11 wysłany przez pracodawcę mailem jest ważny??

W związku z zatrudnieniem pracownika, na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek sporządzenia rocznej informacji podatkowej PIT-11, jak i przekazania jej (najpóźniej do końca lutego następującego po danym roku podatkowym) do właściwego urzędu skarbowego oraz do pracownika, dla którego dokument ten jest niezbędny aby mógł złożyć rozliczenie podatkowe za 2015 rok. Szukając oszczędności przedsiębiorcy często zastanawiają się: czy istnieje możliwość przesłania informacji rocznej pit za pomocą poczty elektronicznej?

Czytaj więcej

PIT-11 przez Pracodawcę bez wszystkich danych pracownika w PITy 2015 program ?

Do końca lutego pracodawcy powinni przesłać urzędom i osobom fizycznym formularze podsumowujące rozliczenie podatkowe za 2015 rok, najczęściej jest to PIT-11. Szefowie powinni złożyć deklaracje podatkowe nawet wtedy, gdy nie posiadają pełnych danych o swoich pracownikach.

Czytaj więcej

Zeznanie podatkowe w PITy 2015 program, jeśli nie otrzymaliśmy PIT-11 od pracodawcy

Rozliczenie podatkowe 2015 - Jak złożyć zeznanie podatkowe, jeśli nie otrzymaliśmy PITu-11 od pracodawcy? Na złożenie rocznego zeznania podatkowego mamy czas do 30 kwietnia 2015 roku. Zaopatrzyliśmy się już w program by rozliczyć pity (do pobrania z naszej strony ), więc wypełnienie odpowiednich formularzy nie powinno sprawić żadnego problemu. Okazuje się jednak, że do tej pory nie otrzymaliśmy od naszego pracodawcy formularza PIT-11, w którym znajdują się niezbędne dane do rozliczenia z fiskusem. Znajdziemy tam informacje o kwotach zaliczek na podatek, składkach ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne z całego minionego roku. Dokument ten pracodawca (płatnik) ma obowiązek przekazać pracownikowi do końca lutego. Co zrobić, kiedy tak się nie stało?

Czytaj więcej