RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Rozlicz się z fiskusem z prezentów ślubnych, korzystając z programu do rozliczenia rocznego za 2015

Ślub jest doskonałą okazją do dawania prezentów. Bardzo często prezenty, którymi obdarowywana jest para młoda posiadają znaczną wartość. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że otrzymane prezenty poza ogromną radością, mogą spowodować również powstanie obowiązku podatkowego, a tym samym konieczność zapłacenia podatku. Aby wiedzieć, kiedy należy zapłacić podatek od prezentów ślubnych i jak go poprawnie naliczyć, należy zapoznać się nie tylko z przepisami regulującymi naliczenia podatku dochodowego, ale również z przepisami obowiązującymi w przypadku podatku od darowizn i spadków. O obciążeniu podatkiem decyduje nie tylko wartość otrzymanego prezentu, ale również stopień pokrewieństwa pomiędzy osobą obdarowującą i obdarowaną. Należy pamiętać, że dla urzędu skarbowego nie ma znaczenia, z jakiej okazji otrzymaliśmy prezent, na takich samych zasadach opodatkowuje się prezenty ślubne, świąteczne, imieninowe, czy urodzinowe. Nie ma możliwości uzyskania zwolnienia z podatku, gdyż prezent został otrzymany z takiej a nie innej okazji. Niektóre z prezentów muszą być wykazywane przez pity 2015, inne natomiast, trzeba wykazać w formularzu służącym do opodatkowania darowizn i spadków.

 

Prezenty ślubne otrzymane od rodziców, dziadków, rodzeństwa, ojczyma oraz macochy podlegają pełnemu zwolnieniu z podatku i nigdy nie są wykazywane przez rozliczenie pit 2015. Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba pamiętać, że jeżeli wartość wszystkich prezentów, otrzymanych od danej osoby w trakcie pięciu lat, przekroczyła 9637 zł, należy poinformować o tym fakcie urząd skarbowy. W tym celu konieczne jest złożenie formularza SD-Z2. Formularz ten ma formę informacyjną i nie spowoduje naliczenia jakiegokolwiek podatku. Fiskus wiedząc o przekazanym prezencie, nie będzie miał podstaw do oskarżenia podatnika o zatajanie dochodów, do czego podstawą mogłoby być nagłe wzbogacenie się osoby, która prezent otrzymała. W przypadku prezentów ślubnych, termin złożenia deklaracji SD-Z2 upływa po miesiącu od ich otrzymania.

Z trochę inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku prezentów od wujków, cioć, siostrzeńców, bratanków oraz małżonków rodzeństwa. Maksymalna wartość prezentu (w ciągu pięciu lat), która nie podlega opodatkowaniu, wynosi 7276 zł. Po przekroczeniu tej kwoty, trzeba zapłacić podatek, gdyż nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia. Będzie to podatek od darowizn i spadków, którego nie musi uwzględniać rozliczenie roczne, wypełniane w pity 2015 programie.

W ślubie bardzo często uczestniczą nie tylko osoby z rodziny, ale również znajomi i przyjaciele państwa młodych, z którymi nie istnieją żadne więzy krwi. W przypadku prezentów o znacznej wartości, otrzymanych od takich osób, nie można uniknąć konieczności zapłacenia podatku. Zwolnieniu podlegają wszystkie prezenty, których wartość nie przekroczyła 4902 zł. Przy czym, tak samo jak w przypadku prezentów od innych osób, limit ten jest limitem pięcioletnim.

Jedynym z prezentów ślubnych, jaki mógłby być wykazany w rocznej deklaracji podatkowej wypełnionej w pity 2015 programie, jest prezent od pracodawcy. W związku z zatrudnieniem, mógłby być on traktowany jako przychód ze stosunku pracy, doliczany do dochodów pracownika i opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przypadku takiego zakwalifikowania prezentu, trzeba pamiętać o odprowadzeniu zaliczki na podatek dochodowy oraz o uwzględnieniu go przy obliczaniu wysokości składek ubezpieczeniowych, które wpisuje się potem w pity 2015. Warto jednak podkreślić, że jeżeli pracownika i pracodawcę łączą więzy towarzyskie, możliwe jest uznanie prezentu za darowiznę od osób niespokrewnionych, która podlega zwolnieniu z podatku do kwoty 4902 zł.


Tematyka

Zobacz również

Rozlicz premie oraz prezenty dla pracowników z programem PIT 2015

Każdy pracownik uzyskujący wynagrodzenie ze stosunku pracy, czy też służbowego stosunku pracy, musi rozliczyć się ze swoich dochodów przed fiskusem. W tym celu wypełnia odpowiedni formularz PIT. Rozliczenie roczne 2015 dla pracowników najczęściej jest realizowane z wykorzystaniem formularza PIT-37, który wypełniany jest na podstawie informacji PIT-11 przekazanej pracownikowi przez jego pracodawcę. Warto powiedzieć, że wypełnienie zeznania podatkowego i jego złożenie do Urzędu skarbowego może być łatwe i szybkie, jeśli zastosujemy przy tym program PIT 2015.

Czytaj więcej

Rozlicz swoją darowiznę w programie PITy 2015

Bardzo często zdarza się, że przedmiotem naszego rozliczenia rocznego stają się darowizny, jakie przeznaczyliśmy na poczet bliskich, czy też różnego rodzaju organizacji. W takim przypadku, poza podstawowym formularzem podatkowym, jakim jest pit 2015 PIT 37, PIT-38, czy PIT-36 ( w zależności od rodzaju osiąganego przez nas dochodu), zobligowani jesteśmy złożyć również druk PIT-0, czyli formularz podatkowy, w którym wykazuje się wszelkiego rodzaju ulgi i darowizny. Rozliczenie roczne 2015 nie dotyczy jednak wszystkich darowizn. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy odliczeniu podlegają darowizny przekazane na takie cele, jak:

  • darowizny na wolontariat, a także szeroko rozumiane Organizacje Pożytku Publicznego,
  • darowizny na ośrodki kultu religijnego.

Również honorowi krwiodawcy mają możliwość odpisania w ramach darowizny swojej działalności w ramach Honorowego Krwiodawstwa.

Czytaj więcej

Czy w rozliczenie roczne pitu 2015 program należy wpisać prezenty od bliskich

Czy w rozliczenie roczne pit za 2015r. należy wpisać prezenty od bliskich? Boże Narodzenie, Wielkanoc, Mikołajki, Walentynki, imieniny, urodziny, ślub – w ciągu roku jest wiele okazji, kiedy otrzymujemy od bliskich prezenty. Czy wszystkie upominki powinniśmy wpisać w nasz PIT, czyli w  rozliczenie roczne podatku? Prawdopodobieństwo, że urząd skarbowy zainteresuje się podarunkami, które wręczyli nam członkowie rodziny, nie jest na szczęście duże. Bardziej interesujące dla urzędników będą te prezenty, które są wartościowe i otrzymane od osób niespokrewnionych z nami.

Czytaj więcej