RozliczamPIT

Sprawdzone i pewne sposoby rozliczenia PIT


Spadek z dobrodziejstwem inwentarza a roczne zeznanie podatkowe - w PITy 2015 Programie

Jeśli właśnie odziedziczyłeś spadek po bliskim, pamiętaj, że w takiej sytuacji ciąży na Tobie obowiązek zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego. W przeciwnym wypadku możesz być narażony na nieprzyjemności w postaci wezwania do skarbówki, jak również konieczności składania wyjaśnień i opłacania kary grzywny. Dlatego, jeśli otrzymałeś spadek z dobrodziejstwem inwentarza, nie zwlekaj i już dziś zgłoś ten fakt do urzędu skarbowego. W przypadku, kiedy pierwszy raz masz do czynienia ze spadkiem i koniecznością uregulowania podatku z tego tytułu, możesz skorzystać z pomocy aplikacji, jaką jest program PITy 2015. Dzięki tej całkowicie bezpłatnej aplikacji komputerowej znajdziesz odpowiedni druk podatkowy pit 2015, a także dokonasz odpowiednich wyliczeń. Dzięki temu programowi szybko i bez najmniejszych komplikacji rozliczysz swoje rozliczenie roczne 2015, a także wyślesz swoje gotowe zeznanie pit 2015 wprost do urzędu skarbowego, dzięki aplikacji e-deklaracja.

 

Jak rozliczyć spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wysokość należnego podatku od odziedziczonego spadku, zostanie ustalona przez urząd skarbowy na podstawie deklaracji, jaką złożysz w fiskusie. W tym przypadku do wyboru mamy dwie opcje: druk SD-3, czyli zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy, czy też praw majątkowych, a także SD-Z2, czyli inaczej mówiąc zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych.

Kwota wyliczonego przez fiskus podatku , a także kwoty wolnej od podatku w dużej mierze uzależniona będzie od grupy podatkowej (od I do III), do której zostaniemy zaliczeni przez urząd skarbowy.

To wszystko wydaje się zbyt skomplikowane, a kompletnie brakuje Ci czasu na wgłębianie się w zawiłości polskiego prawa podatkowego? Już dziś zainstaluj na swoim komputerze Program PITy 2015 i szybko, sprawnie, a przede wszystkim prawidłowo wypełnij swoje rozliczenie roczne 2015.


Tematyka

Zobacz również

Chcę sprzedać samochód odziedziczony w spadku - jakie rozliczenie PIT?

Przy przyjmowaniu spadku spadkobierca powinien sprawdzić, czy nie musi odprowadzić od niego podatku od spadków i darowizn. Jego rozliczenie PIT z danego roku podatkowego, w którym uzyskał spadek, może zakładać konieczność zapłaty podatku dochodowego. Czy jednak zeznania Pity również będą ujmowały podatek dochodowy, jeśli spadkobierca zdecyduje się sprzedać przedmiot spadku?

Czytaj więcej

Prawa majątkowe tytułem zachowku a podatek dochodowy w programie PIT 2015

Co roku każdy podatnik ma obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym ze swoich dochodów. Jednym z ich składników mogą być prawa majątkowe, jakie podatnik nabył tytułem zachowku. Rozliczenie roczne 2015 generalnie powinno ujmować wszystkie dochody opodatkowane podatkiem dochodowym. Czy jednak zasada ta odnosi się również do zachowku? Pity 2015 Program podpowiada, czy PIT 2015 ma ujmować dochody z tytułu zachowku, czy też nie.

Czytaj więcej

Ulga z tytułu darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych - w rozliczeniu rocznym 2015

Darowizny, jakie podatnicy dokonują na Kościół, objęte są ulgami podatkowymi. Ulegają one odliczeniu od dochodu w pełnej kwocie darowizny. Ulga od darowizny na działalność kościelnych osób prawnych jest przyznawana tylko w określonych warunkach, kiedy darowizna przekazywana jest na konkretne cele charytatywno-opiekuńcze. Program do rozliczania pit 2015 podpowiada, w jaki sposób prawidłowo wypełnić formularze pity 2015 z uwzględnieniem ulgi z tytułu darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych. Pity 2015 program pozwoli ustrzec się sytuacji, w której konieczne będzie złożenie korekty zeznania podatkowego, z uwagi na niewłaściwe i nieuprawnione skorzystanie z ulgi z tytułu darowizn.

Czytaj więcej